Sissejuhatus

Esmane avastus: Ohoo, Estonian Air lendab sel sügisel ka otse Pariisi!
Läheb veidi aega mööda: Oi, septembris siiski enam ei lenda… 

Meie rahvusliku lennufirmaga on juba kord see lugu, et ta hoolitseb oma potentsiaalsete klientide eest hästi. Täpsemalt siis luuakse väga põnev olukord, kus kunagi ei tea, et millal milline liin ära kaotatakse ja millal avatakse otselennud kõigisse nendesse Soome küladesse, kus elab 62 inimest või vähem. Olgem ausad, see oleks tõepoolest painavalt igav, kui sa tead täpselt, et näiteks Pariisi lennatakse 3 korda nädalas ja aastaringi. Ja nii igal aastal. Iiiii-Gaaav!!

Õnneks nii on asjad ainult väljamaal, mistõttu ka seekord õnnestus Eesti Õhul taas mind, kui klienti, üllatada. Kevadel käidi välja info, et lennud kestavad hilissügiseni ja tsipa pärast seda (võib-olla lausa sel hetkel) kui me otsustasime, et võiks ju Prantsusmaale minna küll, tõmmati mitmetel otselendudel juhe seinast välja augusti lõpu seisuga. Sealhulgas Pariisi omal. Sain muidugi lennufirma heast ja hästi ajastatud peenest huumorist kohe aru (sest miks peaks lõpetama augustis Prantsusmaa lennud, kui seal on septembris reeglina soojem kui juulis Eestis), kõkutasin veidi enda ette, kuid reisimõte oli seks ajaks juba korralikult jalad alla saanud. Usun, et ükskord tuleb siiski taas see päev, kui mängin kodumaise lennufirma turundusspetsid üle ja astun taas Estonian Airi pardale. Kuigi tuleb tunnistada, et viimased hulk-hulk aastaid on nad siiski olnud minust osavamad ja suutnud oma lennugraafikute ja sihtpunktidega allakirjutanu kenasti auti mängida ning oma lennukitest eemale hoida.

Aga niisiis - Prantsusmaa, septembri algus ja kaks nädalat. Need olid siis piirangud, millega tuli reisiplaani koostamisel arvestada. Kuna mul on olnud au seal riigis (sh Pariisis) viibida juba päris mitmeid kordi, aga naise jaoks oli see esmaavastamine, siis pidime leidma kompromisslahenduse, mis oleks mõlemale huvitav. No et saaks ära käia uue külalise „kohustuslikud“ vaatamisväärsused ning lisaks veel juurde midagi sellist, kuhu mina pole sattunud. Peale selle oli veel kindlasti soov suurlinnadest eemale saada ning näpuga katsuda Prantsusmaa külaelu. Esimesele tingimusele vastas loomulikult Pariis ning teiseks valisime siis veinindusest, lossidest ja kuulsusrikkast ajaloost läbivettinud Burgundia maakonna. Aktsendina piserdasime sinna peale veel ka bretoonide tuntud rannikulinna Saint-Malo, kuid miks nii, seda peate juba reisikirjast lugema.

Burgundia kasuks tuli otsus tegelikult üsna kiirelt ja sellele aitasid kaasa väikesed asjad. Näiteks oli ühes eestikeelses ajakirjas just ilmunud üks lugu selle maakonna lossidest. Peale selle asus piirkond Pariisist piisavalt kaugel, et seal leidus ka inimvabasid rahvusparke ja teisest küljest piisavalt lähedal, et ringsõidu lõppedes uuesti mõne tunniga pealinnas tagasi olla.  Burgundia on ka piisavalt suur, et nädal kenasti ära sisustada ja samas piisavalt väike, et nädalaga kõik põnevam ära vaadata. Kirsiks tordil oli muidugi veel see, et septembri keskpaigas on sealkandis täies hoos viinamarjade korjamine – nii saigi meie reisiplaan (ja pärast ka see reisikiri) alapealkirja Pariis ja Burgundia.

Kuna otse ja omadega enam septembris Tallinnast Prantsusmaale lennata ei saanud, tuli leida alternatiiv. Reastades võimalikud variandid hinna järgi pingeritta, tuli võitjaks Air Baltic ning teisele kohale jäi Finnair. Lepingu sõlmisime (ehk siis pileti ostsime) siiski Finnairiga, sest nende lennuajad olid mõistlikumad ning vahepeatus Helsingis oli samuti lühem kui Riias. Vähetähtis pole ka asjaolu, et Air Baltic kaldub sinna odavlennufirmade sekka, mis tahab iga liigutuse väikest meelehead raha näol. Ning kuna me paar liigutust tahtsime siiski teha (näiteks võtta kaasa 2 suurt kohvrit), siis jätsime lõunanaabrid sinnapaika.

Lennud paigas, broneerisin ka ära rendiauto (läbi Alamo/Europcari) ning Pariisi öömaja (airbnb). Nendest ma hetkel pikemalt ei kirjuta, kuna mõlema kohta on olemas väike heietus järgnevatel lehtedel. Airbnb kohta esimese päeva jutus ning rendiauto kohta 10. septembri päeva all.

Reisijaid oli kokku tervelt kaks ning ka plaani panime kokku kahekesi. Abivahenditeks peamiselt DK reisiraamat Pariisi kohta, Burgundia turismiinfo leht, trip.ee ning internet üldisemalt. Pariisi osa oli suhteliselt lihtne (kuna sealseid peamisi vaatamisväärsusi teab ka see, kes pole isegi mõelnud Prantsusmaa külastamise peale) ning tegelikult saime ka Burgundia plaani üsna kergelt kokku. Kuidas meil läks – sellest saavad huvilised järgmistelt lehtedelt lugeda. Need, keda IT-areng ja lühikeste sõnumite maailm (Twitter, Instagram, Facebook) on ära rikkunud, saavad ülevaate pressides lehe päises olevat nuppu „Galerii“. Kuigi hoiatan ette – ka seal on pilte päris palju :)

Kommentaare ei ole: